Mazliet par viedokļiem un to festivāliem
29.09.2022
2022. gada 23. septembrī notika Viedokļu festivāls Es varu. Viedokļu festivālā tika aicināti viedokļu līderi trīs nozīmīgās tēmās - Mediji, Kopienu līdzdalība, Mana vieta Eiropā -, lai rosinātu, mudinātu, kopā domātu un radītu pārliecību, ka katram viedoklim ir nozīme. Par kopienu balss spēku un vienotību klātesošajiem savu viedokli pauda Ieva Jātniece:
"Pirmā Daugavpils Viedokļu festivāla būvēšanā iesaistījos jau krietu pusotru mēnesi pirms tā norises. Un, gluži kā prezentācijā par sociālo tīklu burbuļu formēšanos, pēc kāda laiciņa mana Facebook laika josla izmeta teicienu: Fakts ir informācija mīnus emocijas. Viedoklis ir informācija plus pieredze. Ignorance, virspusība ir viedoklis, kurā trūkst pieredzes. Un viedoklis, kas ignorē faktus, ir muļķība.
Lūk, šī nav nekāda absolūtā patiesība, taču viela pārdomām gan. Gan festivāla tapšanas, gan tā norises laikā, ļoti daudz domāju tieši par vārda viedoklis jēgu. Kas tad ir viedoklis? Vai viss, ko mēs izsakām vai atļaujamies izteikt? Bez apdomāšanās un analīzes. Mūsu tradicionālajā kultūrā teiciens: Kas uz sirds, tas uz mēles, parasti raksturo bērnu, ļoti naivu cilvēku, cilvēku, kuram tādu vai citādu iemeslu dēļ nedarbojas kādas uzvedības normas. Un citās tradicionālajās kultūrās ir līdzīgi.
Šobrīd mēs patiesi un pamatoti līksmojam par vārda un uzskatu brīvībām. Izbaudām iespējas brīvi izteikties, brīvi balsot, brīvi dzīvot, saskaņā ar savu vērtību sistēmu un priekšstatiem par labu dzīvi. Un tas ir lieliski, nekādu šaubu par to nevarētu būt. It īpaši tai paaudzei, kura izaugusi ar viedokļu paušanu savās virtuvēs, un arī tad tikai čukstus, kad bērni jau guļ.
Brīva viedokļa paušana ir ļoti plaši akceptēta. Sarunu, Demokrātijas un Viedokļu festivāli kļūst par populāru parādību sabiedrisko aktivitāšu norisēs. Tātad tas ir noticis. Mēs varam. Mūs par to netiesā. Neatlaiž no darba un neizraida no valsts. Tiesa gan, jāatceras, ka atsevišķos gadījumos, kad mēs izlemjam rīkoties saskaņā ar savu tik brīvi pausto viedokli, mūs gan tiesā, gan atlaiž no darba, gan izraida no valsts. Sevišķi krīzes situācijās tas jāatceras.
Sekojoši, šķiet, ka esam nonākuši nākamajā demokrātiskas sabiedrības fāzē, kurā viedokļa publiska paušana ir cieši saistīta ar atbildību. Ar katra atbildību pret sabiedrību kopumā, to cilvēku loku, kuru mūsu viedoklis var ietekmēt. Pret valsti, galu galā. Un pie šī aspekta būtu pastiprināti jāpiedomā.
Jā, tas var skanēt pēc vēlmes ieviest cenzūru, ilgām pēc stingrās rokas, un tā tālāk un tamlīdzīgi. Šis aspekts parādījās arī Daugavpils Viedokļu festivālā. Kā tu neesi varējis brīvi paust savu viedokli? Kas tad tas tāds? Un kādēļ gan tā?
Nē, es neesmu varējusi pilnīgi vienmēr un pilnīgi brīvi paust savu viedokli, neraugoties uz vārda brīvību un dzīvi demokrātiskā sabiedrībā. Jo zinu cilvēku loku, kas šajā viedoklī ieklausīsies, un tad ir jāsāk domāt kā tas viņus ietekmēs? Respektīvi jo lielāka ir tava atbildība, un lielāku cilvēku loku ietekmē tavs viedoklis, jo retāk tu vari atļauties to paust pilnīgi brīvi.
Pavērsīsim krietni spilgu prožektoru uz šo tēzi. Kā jums šķiet, cik bieži savas dzīves laikā brīvi un publiski savu personīgo viedokli ir varējusi paust Anglijas karaliene? Mūsu bijusī prezidente Vaira Vīķe Freibega? Esošais prezidents un ministru prezidents? Atbilde ir acīmredzama. Nē, šeit nestrādā Kas uz sirds, tas uz mēles.
Un tā nav cenzūra vai bailes. Tā ir atbildības sajūta. Iekšējā cenzūra, ja vēlaties.
Lūk, pie šīs katra cilvēka, kopienas un organizācijas iekšējās cenzūras, manuprāt, mums kā pilsoniskajai sabiedrībai arī būtu jāstrādā turpmāk, respektējot to, ka šī ir nākamā fāze demokrātiskas sabiedrības attīstībā. Jo demokrātija nozīmē savstarpējas saiknes, savstarpēju atbildību un savstarpēju cieņu. Saliedēta sabiedrība nav pilnīgiatklātiunātriunindividuāli savus personīgos viedokļus manifestējošu indivīdu kopums.
Pajautāsim katrs sev, pirms rakstām ierakstu vai komentāru sociālajos tīklos kā tas ietekmēs klausītājus/lasītājus? Kā tas ietekmēs to mūsu kopīgo burbuli, ko saucam par Latvijas sabiedrību?
Paraudzīsimies uz saviem publiski paustajiem viedokļiem nevis aspektā Koparmanipadomās, bet gan Kātasietekmēs.
Piedomājam pie saviem viedokļiem. Pie informācijas un pieredzes to formēšanā pieplusojam arī atbildības jēdzienu."
Ieva Jātniece
Viedokļu festivālu organizēja biedrības Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība Kaimiņi, Krāslavas rajona partnerība, Preiļu rajona partnerība un Europe Direct Dienvidlatgale, kas tiek rīkots Aktīvo iedzīvotāju fonda projekta Es Dienvidlatgalē varu ietvaros .
Projektu Es Dienvidlatgalē varu! finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu Aktīvo iedzīvotāju fonds.
© - 2025 | All Right Reserved.
Datu politika
Websoft.lv