Konkursa "Laukiem būt!" noslēgums - novembrī
17.10.2013
Jau trešo gadu LLKC sadarbībā ar Valsts lauku tīklu rīko pasākumu Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai, kura mērķis ir lauku jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, sniedzot praktisku palīdzību, mudināt iesaistīties lauku uzņēmējdarbībā un sabiedriskajā dzīvē. Otro gadu jauniešiem, kuri piedalījās šajā pasākumā tika dota iespēja piedalīties biznesa/projektu plānu konkursā Laukiem būt!. Novembrī notiks šāgada konkursa pēdējā, izšķirošā kārta projektu prezentācija un uzvarētāju apbalvošana, kurā jaunieši saņems arī naudas balvas, kas palīdzēs īstenot savas uzņēmējdarbības idejas.
Tradicionāli pasākums sākas ar informatīvajām dienām, kurās jaunieši tika iepazīstināti ar pasākuma norisi un finansējuma pieejamību gan Lauku attīstības programmas ietvaros, gan no citiem avotiem. Pēc informatīvajām dienām jaunieši, kuri ieinteresējās par šo pasākumu un vēlējas savas idejas īstenot, piedalījās mācībās, kurās apguva ideju definēšanu, uzņēmējdarbības un grāmatvedības pamatus, biznesa plānu un projektu būtību, to sastāvdaļas, kā arī mācījās izstrādāt savus biznesa plānus vai projekta pieteikumus. Pēc mācībām un jau mācību laikā jaunieši papildus apmeklēja konsultācijas, lai papildinātu savus biznesa plānus vai projekta pieteikumus.
LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola:
Pasākums turpinās veiksmīgi. Ja pirmajā gadā tas aptvēra tikai četras Latvijas bijušo rajonu teritorijas, tad nākamajā gadā desmit, un tagad jau piecpadsmit. Otro gadu risinās projektu konkurss, kur finālistiem iegūto naudas balvu ir iespēja ieguldīt arī savas idejas īstenošanā. Taču ieguvums ir ne tikai iespējamā naudas balva, bet arī zināšanas, kontakti, kas iegūti jauniešu starpā, kā arī iespējams pirmās uzdrīkstēšanās savu ideju prezentēt citiem cilvēkiem. Informatīvajā dienā katrā no teritorijām pastāstām gan par projektu, gan minam arī labos piemērus no pagājušā gada, kad jaunieši savus projektus jau realizējuši, jo cita jaunieša pieredze un izdošanās iedrošina jauniešus visvairāk. Tālāk seko četru dienu mācības, kas jau ir kā biļete uz projektu konkursu. Jauniešiem, kuri piedalās mācībās, ir iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas LLKC reģionālajās nodaļās. Izstrādātie projekti tiek vērtēti vairākās kārtās šogad papildu reģiona un LLKC žūrijai esam piesaistījuši banku un Zemkopības ministrijas pārstāvjus, kuri arī piedalās darbu vērtēšanā. Galarezultātā finālistiem ir jāprezentē sava ideja prezentāciju skatē. Šogad no sākotnēji iesniegtajiem projektiem reģionos 42 tika izvirzīti otrajai kārtai, bet pēdējā konkursa posmā piedalīsies 15 projekti, kuru autori brauks uz finālu. Šobrīd notiek šo 42 projektu vērtēšana, finālisti tiks paziņoti oktobra otrajā pusē, bet uzvarētāji novembra sākumā noslēguma pasākumā.
Pagājušā gada konkursa Laukiem būt! laureātu pieredze
Gunārs Reinieks (20 gadi), iegādājies pārvietojamo pirti, darbojas Krapē, Ogres novadā:
Kad LLKC pagājušogad rīkoja jauniešu apmācības, nolēmu piedalīties konkursā ar savu biznesa ideju. Paskatījos internetā, pameklēju, un man šķita interesanti sākt savu uzņēmējdarbību, iegādājoties pārvietojamo pirti, jo pie mums Ogres pusē tādas nevienas nav. Projektu izstrādāju sadarbībā ar LLKC Ogres konsultāciju biroja konsultanti Skaidrīti Padedzi, kura daudz palīdzēja. Darbs bija krietni apjomīgs un prasīja aptuveni pusotru mēnesi, jo vajadzēja ne tikai izklāstīt ideju, bet arī ekonomisko pamatojumu, veikt konkurences pētījumus. Visvērtīgākais ieguvums no konsultācijām bija zināšanas finansēs un grāmatvedībā. Piedalīšanās mācībās deva tādu kā atspēriena punktu, lai uzdrīkstētos. Sapratu, ka uzņēmējdarbība man patīk un noteikti to turpināšu, tāpēc pagājušajā rudenī sāku studijas Latvijas Biznesa koledžā. Noderīga bija projektu konkursā iegūtā naudas balva, bet, lai pilnībā īstenotu projektu, ņēmu arī kredītu Hipotēku bankā, kur arī piedalījos kursos par uzņēmējdarbību. Mans bizness sokas diezgan labi, ceru kredītu atmaksāt ātrāk, nekā bija paredzēts, iegūt labu kredītvēsturi, un tas man pavērs iespējas lielāku ieceru īstenošanā.
Gunta Nagle (23 gadi), izveidojusi modes salonu Kārsavā:
Esmu nodibinājusi savu uzņēmumu SIA Modes salons LAGU. Sākumā es orientējos uz Baltijas valstu tirgu, precīzāk, Latviju. Zīmols LAGU piedāvā Latvijā ražotus sieviešu apģērbus. Uzņēmums atrodas Kārsavā, Latgalē, kur arī notiek ražošanas process. Tērpi tiek pārdoti, izmantojot sociālos tīklus, drīzumā izveidošu interneta veikalu, lai piedāvātu produkciju ne tikai kārsavietēm, bet arī sievietēm no citiem Latvijas reģioniem. Pašlaik uzņēmums galvenokārt specializējas kleitu ražošanā, apjomi nav lieli. Galvenokārt manu mācību dēļ, jo vēl studēju gan Latvijā, gan Dānijā. Taču sadarbojos individuāli ar savām klientēm, kuras ir no dažādām pilsētām. Atbraucot uz Dāniju studēt, jau sākotnēji mans mērķis bija sevi pilnveidot ar starptautiski atzītām zināšanām, lai vēlāk atgrieztos mājās Latvijā, Latgalē. Otra ieceres nianse bija ne tikai darboties savā sfērā, bet arī ražot produkciju Latvijā un pārdot Latvijas tirgū, jo esmu savas zemes patriote. Lielākā daļa šāda veida uzņēmumu, kas ražo apģērbu Latvijā, strādā zem ārvalstu zīmoliem un Latvijā saražoto, kvalitatīvo produkciju eksportē, bet tās vietā mūsu tirgum iepērk apģērbus no Ķīnas, Turcijas, Indijas, Polijas un citām valstīm. Es gribu arī atšķirties no lielākās Latvijas modes dizaineru daļas, kas darbojas augstā cenu līmenī, kas grūti sasniedzams sievietei ar vidusmēra ienākumiem. Tādā veidā gribu sniegt iespēju Latvijā dzīvojošām sievietēm iegādāties Latvijā ražotu kvalitatīvu, interesanta dizaina apģērbu par vidusmēra cenām. Tā radās sapnis kaut kad nākotnē, pēc uzkrātas pieredzes un naudas piesaistes mēģināt izveidot savu uzņēmumu/zīmolu. Nenoliedzami tikai ar apmācību palīdzību ideja ieguva reālus apveidus un radās iespēja minēto sapni piepildīt. Apmācības stimulēja piedalīties konkursā Laukiem būt! un Lauku attīstības programmas izsludinātajā projekta aktivitātē Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai ietverot ar lauksaimniecību nesaistītu darbību dažādošanu. Konkursā iegūto naudas balvu ieguldīju apstiprinātajā projektā, kā rezultātā ir iegādātas visas nepieciešamās rūpnieciskās ražošanas iekārtas. No pašas līdzekļiem iegādātas telpas, audumi un šūšanas furnitūra. Pašlaik tiek izstrādāta mājas lapa un interneta veikals, izstrādāta pirmā oficiālā tērpu kolekcija. Šajā pasākumā tika iegūts ļoti daudz zināšanu, neskatoties uz to, ka divas no manis izvēlētajām profesijām jau ir saistītas ar biznesa sfēru. Apmācības deva praktisku un reālu pieredzi, kas no cipariem un vārdiem kļuva par realitāti. Vislielāko uzmundrinājumu sniedza konsultanti, kuri bija atsaucīgi un izpalīdzīgi, iedvesmoja un iedrošināja mani riskēt.
Informāciju sagatavoja
Dace Millere
LLKC Informācijas nodaļas vecākā komunikāciju speciāliste
© - 2024 | All Right Reserved.
Datu politika
Websoft.lv